• COVID 19

          • PROCEDURY COVID-19

          • Bonin, 26.08.2020 r.

             

            Zarządzenie

            z dnia 26 sierpnia 2020 r.

             

            dyrektora Szkoły Podstawowej w Boninie

            w sprawie wprowadzenia procedur wewnętrznych

             

            Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910), w zw. z art. 8a ust. 5 pkt 2 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 59 ze zm.), Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1166) oraz w zw. z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356) zarządza się, co następuje:

            § 1

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę wyboru formy kształcenia, stanowiącą załącznik 1 do zarządzenia.

            § 2

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły, stanowiącą załącznik 2 do zarządzenia.

            § 3

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę przeprowadzania dezynfekcji w szkole, stanowiącą załącznik 3 do zarządzenia – tzw.  lista sprawdzająca.

            § 4

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia objawów choroby COVID-19, stanowiącą załącznik 4 do zarządzenia.

            § 5

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę organizacji zajęć lekcyjnych, stanowiącą załącznik 5 do zarządzenia.

             

            § 6

            Wprowadza się wewnętrzną procedurę organizacji przerw oraz dyżurów nauczycieli na przerwach, stanowiącą załącznik 6 do zarządzenia.

            § 7

            Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

             

             

             

             

             

             

            Załącznik 1

            Procedura wyboru formy kształcenia

            1. Niniejsza procedura ma na celu zobiektywizowanie wyboru formy kształcenia – stacjonarnej lub zdalnej w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze Gminy Manowo, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa w Boninie.
            2. W zależności od tego, czy Gmina Manowo, na terenie której ma siedzibę Szkoła Podstawowa w Boninie, została zaliczona do strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie
              z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356), dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
            3. W sytuacji niezaliczenia Gminy Manowo do strefy „żółtej” lub „czerwonej”
              w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
            4. W przypadku zaliczenia Gminy Manowo do strefy „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
              1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć; zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
              2.  kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzenie w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
            5. W przypadku zaliczenia Gminy Manowo do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzenie w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
            6. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1, wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i otrzymania pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
            7. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5, wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
            8. Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5, dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.
            9. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5, dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Załącznik 2

            Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły

            1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            3. Do szkoły może uczęszczać uczeń/wychowanek bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
            4. Do odwołania dyrektor szkoły ogranicza bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
            5. Opiekunowie odprowadzający i przyprowadzający uczniów/wychowanków nie mogą wchodzić do budynku szkoły.
              1. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi musi wynosić min. 1,5 m,
              2. dystans od pracowników szkoły musi wynosić min. 1,5 m,
            6. Uczeń sam wchodzi do budynku szkoły, dezynfekuje dłonie i niezwłocznie udaje się do swojej klasy.
            7. Po zakończeniu lekcji i dodatkowych zajęć uczeń niezwłocznie opuszcza budynek szkoły. Uczniowie oczekujący na autobus, obiad, rodzica lub opiekuna prawnego udają się do pomieszczenia świetlicy szkolnej.  
            8.  Rodzice lub opiekunowie prawni odbierający dziecko ze świetlicy szkolnej nie wchodzą na teren szkoły. Chęć odebrania dziecka zgłaszają pracownikowi szkoły dyżurującemu przy wejściu do placówki.
            9. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
            10. Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, mający potrzebę załatwienia ważnej sprawy osobiście (jeśli nie można tego zrobić telefonicznie, za pomocą e-dziennika, mailowo na adres szkola@szkolabonin.pl lub dyrektor@szkolabonin.pl lub poprzez wrzucenie korespondencji do skrzynki podawczej, znajdującej się przy wejściu do szkoły), zobowiązani są do wcześniejszego kontaktu telefonicznego w celu ustalenia godziny wizyty – 94 342 17 87.
            11. Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka, którzy wchodzą na teren szkoły, muszą zdezynfekować ręce i założyć maseczkę bądź przyłbicę.
            12. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

            Załącznik 3

            Procedura przeprowadzania dezynfekcji w szkole

            1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            3. Przy wejściu głównym do szkoły należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitalnego oddziału zakaźnego i służb medycznych.
            4. Przy wejściu do szkoły znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do budynku szkoły. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby. Dozowniki z płynem do dezynfekcji znajdują się również w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz w każdej sali lekcyjnej.
            5. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie (w tym rodzice lub opiekunowie  uczniów), wchodzące do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz kierowały się wyłącznie do sekretariatu.
            6. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co najmniej dwa razy dziennie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach. Przeprowadzenie prac porządkowych należy odnotować w harmonogramie prac porządkowych na dany dzień zawieszonym na tablicy ogłoszeń.
            7. Dyrektor dokonuje codziennego monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości klas, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych: poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach, klawiatur i mysz komputerowych, włączników itd.
            8. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
            9. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
            10. Nauczyciele, co najmniej raz dziennie, przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Należy również zwracać uczniom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
            11. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
            12. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Załącznik 4

            Procedura postępowania na wypadek podejrzenia wystąpienia objawów choroby COVID-19

            § 1

            1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            3. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną COVID-19.
            4. Pracownik szkoły ma prawo przeprowadzić badanie temperatury ciała ucznia przy pomocy termometru bezdotykowego. Termometr podlega dezynfekcji po użyciu w danej grupie.
            5. W razie wykrycia u ucznia podwyższonej temperatury ciała, powyżej 37 ºC, pracownik dokonujący jej pomiaru zgłasza sytuację wychowawcy lub w sekretariacie, którego pracownik kontaktuje się z rodzicami dziecka lub opiekunami prawnymi w celu odebrania ucznia ze szkoły. Do czasu przybycia rodziców lub opiekunów prawnych ucznia umieszcza się w odrębnym pomieszczeniu – izolatorium.
            6. Jeżeli pracownik szkoły zauważy u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy umieścić ucznia w izolatorium i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

            § 2

            1. Pomieszczenie, o którym mowa w § 1 pkt 6 i 7, zapewnia min. 2 m odległości od innych osób. Pomieszczenie jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły oraz izolowani uczniowie.
            2. Po każdym użyciu pomieszczenia przez ucznia, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie powinno zostać zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.

             

            § 3

            1. W sytuacji odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio ucznia należy upewnić się, że nie będzie miał kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.
            2. W sytuacji wystąpienia u ucznia lub pracownika szkoły objawów COVID-19, personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń lub pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami, zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.

            § 4

            1. Pracownicy szkoły zostają poinstruowani, że w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej COVID-19 powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            2. W przypadku wystąpienia u pracownika, będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych, powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
            3. W sytuacji potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Załącznik 5

            Procedura organizacji zajęć lekcyjnych

            § 1

            1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            3. Wszyscy uczniowie po wejściu do budynku szkoły zobowiązani są do dezynfekcji dłoni.
            4. W salach lekcyjnych uczniowie i nauczyciele nie są zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic oraz rękawiczek.
            5. Ze względu na warunki lokalowe szkoły zaleca się noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeniach wspólnych takich jak korytarze i toalety.
            6. Zajęcia uczniów klas 1-8 odbywają się w miarę możliwości w stałych salach (przydzielonych klasach). Natomiast zajęcia z informatyki odbywają się w pracowni (sala nr 17), w której po każdej lekcji zajęć z komputerami dezynfekuje się używany sprzęt.
            7. Uczniom na początku roku szkolnego zostaną przydzielone stałe miejsca w klasie, które nie mogą być zmieniane. W każdej klasie znajduje się lista z przydzielonymi miejscami.
            8. Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie:

            - pozostają pod opieką nauczyciela w klasie,

            - wychodzą na plac przed szkołą.

            1. Wychodząc na przerwę i wracając po dzwonku do sali/szkoły uczniowie są zobowiązani do zachowania odstępów minimum 1,5 m od drugiej osoby.
            2. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            3. W miarę możliwości zajęcia wychowania fizycznego i zajęcia sportowe nauczyciel będzie przeprowadzał na powietrzu.
            4. Uczniowie oczekują na zajęcia wychowania fizycznego na holu, między salami nr 3 i 4, chyba że nauczyciel przedmiotu postanowi inaczej.
            5. Uczeń nie może zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów, np. zabawek, piłek itd.
            6. W salach lekcyjnych zabezpieczono przed dostępem przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.

             

            § 2

            Organizacja pracy biblioteki

            1. Biblioteka szkolna jest otwarta według ustalonego i zatwierdzonego grafiku.
            2. Książki oddawane przez uczniów są składowane w wydzielonym miejscu, odseparowane od reszty książek i poddawane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie mogą zostać wypożyczone kolejnym uczniom.
            3. Organizacja sposobu korzystania z biblioteki uwzględnia wymagany dystans przestrzenny, czyli min. 1,5 m. odległości między użytkownikami. W celu zachowania wymaganego dystansu społecznego ogranicza się liczbę użytkowników korzystających jednocześnie z biblioteki - ustawia się ławkę w wejściu do biblioteki, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z bibliotekarzem.
            4. W klasach IV-VIII zostają wyznaczeni „łącznicy biblioteczni”, którzy przynoszą lub zbierają w danej klasie większą partię podręczników, lektur, atlasów itp. Każdy uczeń jest zobowiązany do umieszczenia w oddawanej przez siebie książce karteczki ze swoim imieniem i nazwiskiem. W klasach I-III rolę tę mogą pełnić wychowawcy.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Załącznik 6

            Procedura organizacji przerw oraz dyżurów nauczycieli na przerwach

            1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
            3. Nauczyciele w klasach I- III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
            4. Uczniowie klas IV- VIII spędzają przerwy pod opieką nauczycieli w swoich klasach, na placu przed szkołą, z wyjątkiem potrzeby skorzystania z biblioteki szkolnej lub toalety.
            5. Zadaniem nauczyciela dyżurującego jest dbanie o to, aby uczniowie przebywali w czasie przerw wyłącznie w swoim gronie i ograniczali kontakt z uczniami z innych oddziałów.
            6. W razie konieczności przejścia do biblioteki szkolnej lub toalety uczniowie są obowiązani do zachowania dystansu społecznego min. 1,5 m od drugiego ucznia, nauczyciela lub pracownika szkoły.
            7. Na terenie szkoły nie jest wymagane noszenie przez uczniów osłon nosa i twarzy, jednak ze względów lokalowych zaleca się noszenie maseczki lub przyłbicy w częściach wspólnych takich jak korytarze i toalety.