14.04.2019r. wolontariusze naszego Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji Pola Nadziei na rzecz koszalińskiego Hospicjum im. św. M. Kolbego w Koszalinie. Uczniowie kwestowali w Galerii Emka w Koszalinie. Łącznie wolontariusze zebrali 752,74
Pola Nadziei 2019
EKSPEDYCJA SMAKÓW
Klasa I ze Szkoły Podstawowej w Boninie wybrała się na wycieczkę edukacyjną „Ekspedycja smaków” do sklepu Tesco w Koszalinie. Wycieczka odbywała się w ramach bezpłatnego programu „Od uprawy do potrawy”.
Najmłodsi dowiedzieli się między innymi, jak prawidłowo czytać etykiety i odkodować jajko, poznali piramidę żywienia oraz próbowali nowych smaków, a wszystko w formie gry terenowej. Na nasze dzieci czekało wiele zagadek i ciekawostek związanych z tematyką edukacji kulinarnej i niemarnowania jedzenia.
Na koniec niespodzianką była zdrowa uczta, podczas której uczniowie, z całej gamy pokrojonych owoców i bakalii, na bazie jogurtu naturalnego, mogli skomponować swój zdrowy deser.
Niezapominajka
„Wieczór poetycki z niezapominajką w tle”
10 maja 2019 roku godz. 17:00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał powiatowego konkursu Koszalińska Niezapominajka 2019.
Jedną z nagród dla laureatów było umieszczenie ich wiersza w wydawnictwie okolicznościowym. Podczas uroczystości zaprezentowane zostały wiersze zwycięzców, a także przedstawione sylwetki poetów. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową.
Uroczystość uświetniła obecność zastępcy Prezydenta Koszalina -Przemysława Krzyżanowskiego, a o oprawę artystyczną zadbali młodzi artyści z koszalińskiego Pałacu Młodzieży pod okiem Elżbiety Malczewskiej-Giemzy.
Wśród osób nagrodzonych znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boninie: Jakub Szkutnik z klasy IVB oraz Aleksandra Marczak z klasy VIII.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
LEKCJA Z HISTORIĄ W TLE
Prowadzenie lekcji w ciekawy sposób jest nie lada sztuką, a tak, by zainteresować uczniów, ogromnym wyzwaniem. Po raz kolejny udało się to uczynić w klasie IVB. Uczniowie przygotowali na lekcję języka polskiego inscenizację legendy o hejnale mariackim. W role główne ponownie wcielili się: Piotr Hernet i Mateusz Zaręba, wspomagani przez Szymona Rudnickiego, Jakuba Tredera i Jakuba Janulewicza. Zachwyt budziły pomysłowe rekwizyty, muzyka, strój hejnalisty.
Chłopcy wspaniale zaprezentowali treść legendy, oddali realia dawnego Krakowa i pokazali „ziarno prawdy historycznej”. Kolejny raz wykazali się talentem reżyserskim i aktorskim, a za swoją pracę otrzymali zasłużone, gromkie brawa.
PTAKI, PTASZKI I PTASZĘTA POLNE
07 maja 2019 r. uczniowie klas I - V wzięli udział w eliminacjach gminnych konkursu recytatorskiego "Ptaki, Ptaszki i Ptaszęta Polne". Przesłuchania odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wyszewie. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań dzieci, ich wyobraźni poprzez poszukiwanie wartościowej literatury i dbanie o kulturę języka. Naszą szkołę reprezentowali: Jasiek Kurek, Martynka Lichtańska, Alan Skalski, Przemek Bulczak, Nataniel Domagalski, Maja Godula.
OLIMPUS
W dniach 07 – 11 stycznia 2019 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskich Olimpiadach Przedmiotowych OLIMPUS z przyrody, geografii, matematyki i języka polskiego. Ich celem było promowanie uczniów, wykazujących zainteresowanie różnymi dziedzinami i posiadających wszechstronną wiedzę.
Aleksandra Marczak, uczennica klasy VIII zajęła 7. miejsce w Polsce w olimpiadzie matematycznej i otrzymała tytuł Laureata. Serdecznie gratulujemy!
Okulary dla Afryki
W dniach 24.03-15.04.2019r. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Caritas działające w Szkole Podstawowej w Boninie przyłączyli się do organizowanej przez Kurię Metropolitalną w Szczecinie akcji charytatywnej „Okulary dla Afryki”. Działania polegały na zebraniu na terenie szkoły sprawnych, nadających się do użytku okularów korekcyjnych i leczniczych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów, rodziców, dziadków oraz mieszkańców Bonnina i okoliczznych miejscowości udało się zebrać aż 45 par okularów. Docelowo trafią one do szpitala i sierocińca dla niepełnosprawnych dzieci w miejscowości Wamba w centralnej Kenii. To właśnie tam pojadą lekarze-wolontariusze z całej Polski, którzy przez cały rok będą badać dzieci i dorosłych. Tym, którzy będą potrzebować – przekażą okulary.
Patronat nad wydarzeniem objęło Papieskie Dzieło Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
Dziękujemy za tak liczne zaangażowanie.
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boninie hucznie przywitali nadejście wiosny. W piątek, 22 marca, wszystkie klasy były zaangażowane w robienie Eko-Marzanny. Każda klasa przygotowała swoja kukłę. Warunkiem były surowce ekologiczne i wtórne. Następnie odbył się wiosenny, kolorowy korowód przez miejscowość Bonin. Na jego czele „szły” wykonane przez wszystkie klasy Marzanny. W ten sposób obwieściliśmy mieszkańcom, że nadeszła wyczekiwana przez wszystkich wiosna. Po powrocie do szkoły na każdego ucznia czekała ciepła przekąska.
W związku z Dniem Wiosny Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami plastyki i języka polskiego zorganizował konkursy. Wszyscy uczniowie szkoły mogli popisać się talentem literackim. Temat wierszy miał dotyczyć wiosny. Ogłoszono również konkursy plastyczne. Klasy I-III miały wykonać portrety Pani Wiosny, natomiast zadaniem klas IV-VIII było wykonanie przestrzennej konstrukcji bociana. Organizatorzy konkursu otrzymali wiele pięknych i pomysłowych prac. Niesposób było wyłonić zwycięzców, dlatego każdy uczestnik otrzymał tytuł laureata, a nagrody specjalne przyznano:
Mai Jaworskiej, kl. III
Julii Hernet, kl. I
Weronice Nowak, kl. Va
Wszystkie prace można podziwiać w holu szkoły. Zapraszamy do zwiedzenia wystawy.
Dzień Wiosny u "znajomych"
Kolejny raz pojechaliśmy świętować pierwszy dzień wiosny do zaprzyjaźnionej szkoły w Manowie. Od kilku już lat organizowany jest tam Festiwal Piosenki Angielsko-Niemieckiej, gdzie uczniowie mogą pokazać zarówno swoje umiejętności wokalne jak i popisać się znajomością języka obcego. Naszą szkołe reprezentowały uczennice klasy VII : Julia Gregorczyk, Anna Schulz i Marta Urbanowicz oraz ucznnice klasy I Julia Hernet i Martyna Lichtańska. Ich występy spodobały się jurorom - dziewczynki zajęły 1 miejsca w swoich kategoriach. Podczas festiwalu odbywa się zawsze wiosenny pokaz mody. Przedstawiciele szkół prezentowali stroje w trzech kategoriach: lata 20 , moda ekologiczna oraz wiosna 2019. Wszystkie kreacje były bardzo pomysłowe i zostały nagrodzone brawami. Jak zawsze to była fantastyczna zabawa i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.
Przygotowania do wiosny
W pierwszej połowie marca uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Boninie wspólnie z pracownikami Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego, Oddziału w Boninie zawiesili na terenie wsi budki lęgowe dla ptaków.
Wybrane zostały do tego miejsca spokojne oraz bezpieczne dla piskląt, a także takie, by można było obserwować ich lokatorów.
Jeszcze przed umieszczeniem budek na wybranych (zdrowych) drzewach, w ramach zajęć plastycznych, dzieci ozdobiły je własnymi rysunkami i podpisały swoimi imionami.
Zadbaliśmy też o to, żeby domki były wykonane i zawieszone zgodnie
z obowiązującymi wymogami.Mamy nadzieję, że ptaki skorzystają z naszego zaproszenia i osiedlą się w domkach, które im przygotowaliśmy. Liczymy, że podziękują nam za nie pięknym śpiewem
i wspomogą w walce ze szkodnikami oraz będą atrakcją podczas zajęć przyrodniczych prowadzonych w terenie.Zachęcamy tez innych do podjęcia tego typu akcji, bo dają one obopólną korzyść
i zwierzętom, i ludziom.Serdecznie dziękujemy Kierownikowi IHAR-PIB Oddziału w Boninie za wsparcie tej inicjatywy.
Finał III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych 2018/19
W dniach 19-20 marca 2019 r. w Teatrze „KANA” w Szczecinie odbył się finał III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych 2018/19 realizowany w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych pt. „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach”. Jego głównym celem była popularyzacja treści profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania używaniu wszystkich znanych substancji psychoaktywnych z wykorzystaniem artystycznych form przekazu.
W finale wojewódzkim swoje występy zaprezentowało 169 uczniów ze szkół z powiatów: Szczecin, Świnoujście, Goleniów, Koszalin, Białogard. Zaprezentowane formy artystyczne oceniane były przez jury, w składzie którego znaleźli się przedstawiciele: Teatru „6 i pół” z Gryfina, Teatru „Brama” z Goleniowa, Fundacji „Kontrabanda”, Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie i PSSE w Choszcznie.
Konkurs organizowany był przez Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Kuratora Oświaty w Szczecinie. Otrzymało również patronat medialny Radia Szczecin i TVP Szczecin. Natomiast partnerem artystycznym przedsięwzięcia był Ośrodek Teatralny KANA w Szczecinie.
Grupa uczniów z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Boninie w składzie: Maciek Sobko, Ola Błachaniec, Hania Gąsiorek, Justyna Jakubowska, Maks Kardel, Weronika Kosowiak, Norbert Kujawiak, Hania Lenio, Emilka Olszewska zaprezentowała inscenizację pt. „Dobry wybór”. Dzieciaki otrzymały wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Przysłowiach i Powiedzeniach
12 marca w SP nr 18 w Koszalinie odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Przysłowiach i Powiedzeniach dla uczniów klas IV „Polacy nie gęsi, swoje przysłowia znają”. Naszą szkołę w Boninie reprezentowały uczennice klasy IVa – Franciszka Beyltjens, Hanna Dudek i Oliwia Masznicz. Dziewczęta zmierzyły się z uczniami SP nr 5, 7, 18, 23 z Koszalina oraz SP 2 z Sianowa. Nasze uczennice były o krok od wielkiego finału. W ogólnej klasyfikacji Hanna Dudek zajęła 4. miejsce, a Oliwia Masznicz – 5.
Opiekę nad konkursem objęła telewizja TKK MAX – tam można było obserwować zmagania uczniów oraz usłyszeć wywiady, których udzielili.
Serdecznie gratulujemy!
LEKCJA NA KRĘGIELNI
27.02.2019r. klasa 4a wzięła udział w „lekcji na kręgielni” w Galerii Kosmos Koszalinie. Celem zajęć była integracja zespołu klasowego, umiejętność zdrowej rywalizacji, organizacja wolnego czasu i podejmowanie działań rozwijających sprawność ruchową.
Aktywny wypoczynek po zajęciach szkolnych przysporzył dzieciom dużo radości. Niektórzy byli na kręgielni po raz pierwszy, dlatego wielką pomocą okazał się instruktor, który tłumaczył zasady gry w kręgle. Wszyscy uczniowie bawili się fantastycznie, gdyż jest to zupełnie inny rodzaj aktywności ruchowej.
III WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD FORM ARTYSTYCZNYCH
28 lutego 2019 r. w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej odbył się etap powiatowy III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych 2018/2019 w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych pt. "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach".
Organizatorem przedsięwzięcia był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koszalinie we współpracy z Komendantem Powiatowym Policji oraz władzami samorządowymi.
Celem konkursu było przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych wśród uczniów poprzez popularyzację treści profilaktycznych
w tym zakresie, z wykorzystaniem artystycznych form wyrazu, tj. inscenizacji, śpiewu, tańca.W etapie powiatowym zaprezentowały się zespoły ze szkół z terenu miasta i powiatu koszalińskiego. W przedstawieniach młodzież głównie odnosiła się do konsekwencji używania substancji psychoaktywnych takich jak papierosy, alkohol i narkotyki, ukazywała konsekwencje zdrowotne, społeczne wynikające z ich stosowania.
Grupa uczniów z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Boninie w składzie: Maciek Sobko, Ola Błachaniec, Hania Gąsiorek, Justyna Jakubowska, Maks Kardel, Weronika Kosowiak, Norbert Kujawiak, Hania Lenio, Emilka Olszewska zaprezentowała inscenizację pt. „Dobry wybór”. Dzieciaki zajęły II miejsce wśród szkół powiatu koszalińskiego. Tym samym zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 20 marca 2019 roku w Ośrodku Teatralnym „KANA” w Szczecinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
LEKCJA W KINIE
27 lutego 2019 roku uczniowie klas V-VIII wzięli udział w multimedialnym widowisku pt. „Gatunki literackie a język filmu”. Odbyło się ono w CK 105 w Koszalinie.
W ciekawiej formie utrwalona została wiedza z zakresu rodzajów i gatunków literackich oraz gatunków filmowych. Uczniowie dowiedzieli się, czym różni się ekranizacja książki od adaptacji, jak stosowanie różnych planów filmowych, ruchów kamer, montażu i udźwiękowienia przenosi cechy gatunków literackich na ekran kinowy. Prezentację urozmaiciły m. in. fragmenty „Pięknej i bestii” oraz „Opowieści z Narnii”.
Następnie uczniowie obejrzeli niemiecki film „Biegnij, Amelio!”. Jego bohaterka –chora na astmę nastolatka wyjeżdża do uzdrowiska w Tyrolu Południowym. Tam poznaje chłopaka, z którym postanawia wspiąć się na szczyt góry, co według przesądu pomoże jej ozdrowieć. Warto było zobaczyć ten film, bowiem pokazuje on, że należy walczyć ze swoimi słabościami.
NASZE SUKCESY
Uczniowie z klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Boninie wzięli udział w Ogólnopolskich Konkursach Przedmiotowych EDI PINGWIN. Mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z języka polskiego, języka angielskiego, języka niemieckiego, matematyki, geografii, biologii, przyrody.
Wśród nagrodzonych znalazła się Anna Schultz z klasy VII – uzyskała maksymalną ilość punktów w konkursie języka niemieckiego i otrzymała grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową.
Aleksandra Marczak z klasy VIII w konkursie polonistycznym zdobyła dyplom wyróżnienia za 7. miejsce w Polsce, natomiast uczniowie klasy VI – Jakub Godula i Maciej Sobko wykazali się wiedzą przyrodniczą zdobywając odpowiednio 7. i 9. miejsce oraz dyplomy wyróżnienia.
Zwycięzcom gratulujemy sukcesów!
WYJAZD DO KINA
14 lutego 2019 roku klasy czwarte i piąte były w Multikinie w Koszalinie na australijskim filmie "Chłopiec z burzy". Wyreżyserował go Shawn Seet na podstawie książki Colina Thiele.
Akcja filmu dzieje się współcześnie. Biznesmen Michael Kingley powraca we wspomnieniach do historii swojego dzieciństwa. Opowiada ją wnuczce, która podobnie jak młody Mike boryka się z brakiem matki, pozostaje w niezgodzie z ojcem i walczy o środowisko.
Dużo scen w filmie wywoływało wzruszenie, które potęgowała odpowiednio dobrana muzyka. Warto było obejrzeć ten film, ponieważ uczy życia w zgodzie z naturą, dbałości o środowisko naturalne i jego mieszkańców.
Międzynarodowy (Ty)dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy (Ty) Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Głównym celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. O tak ważnym święcie nie zapomnieli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły i w dniach 18-22.02.2019r. obchodziliśmy (Ty)dzień Języka Polskiego. Uczniowie przez cały ten okres wykonywali zadania, które przygotowały dla nich nauczycielki języka polskiego. W ten sposób walczyli o zdobycie tytułu ASA POLONISTYCZNEGO. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna, na której mogliśmy podziwiać uczniowską twórczość. Były to miniplakaty zawierające krótsze lub dłuższe rymowanki, które miały zachęcać użytkowników polszczyzny do jej pielęgnowania. We wtorek uczniowie zmierzyli się ze znajomością związków frazeologicznych i powiedzeń. Ich zadaniem było odnalezienie w przygotowanej specjalnej wykreślance ukrytych frazeologizmów i powiedzeń. Dodatkowe punkty można było zdobyć za ich wyjaśnienie. Jak się okazało, zadanie tylko z pozoru było banalne. O ile odnalezienie ukrytych związków w wykreślance nie sprawiło większych problemów, to już nie każdy sobie poradził z podaniem ich znaczenia. Środa była skoncentrowana wokół rozwiązania krzyżówki, sprawdzającej znajomość przysłów. Nie każdy wiedział, że „kruk krukowi oka nie wykole” , „łysy cieszy się do grzebienia” , „oliwa zawsze sprawiedliwa”, a „bez pracy nie ma kołaczy”. W czwartek uczniowie zmierzyli się z ortograficznym quizem. Było to ostatnie zadanie podczas obchodów (Ty)godnia Języka Ojczystego. Tytuł POLONISTYCZNEGO ASA ex aequo zdobyły uczennice klasy VII, otrzymując maksymalną liczbę punktów (92): Weronika Laube, Karolina Poślednik i Marta Urbanowicz. Jak się okazało ortografia, przysłowia i frazeologizmy nie kryją przed nimi żadnych tajemnic! Zwyciężczynie otrzymały nagrody książkowe, a uczestnicy „vouchery nietykalności”. Działanie miało na celu pokazanie wszystkim, że nie taki język polski straszny jak go malują.
Oto lista najbardziej systematycznych uczestników (wg klas)
Uczeń
Plakat 5pkt
Wykreślanka 20 pkt.
Krzyżówka 17 pkt.
Ortografia 50 pkt.
Razem 92 pkt.
Kl. IVa
Natasza
1
10
17
44
72
Maja
3
10
17
0
30
Hania
3
0
17
44
64
Oliwia
4
0
17
0
21
Ania
4
0
17
41
62
Kl. IVb
Kuba Sz.
4
17
17
41
79
Mateusz
1
15
12
34
62
Va
Bianka
0
0
15
47
62
Patrycja
0
0
17
32
49
Róża
0
0
15
35
50
Maja
0
0
17
43
60
Julia
0
0
0
36
36
Vb
Maja
4
20
17
48
89
Patrycja
4
20
17
48
89
VII
Ania
3
20
16
49
88
Karolina
5
20
17
50
92
Marta
5
20
17
50
92
Weronika
5
20
17
50
92
Pola
5
20
0
0
25
Magda
4
19
0
0
23
Marcel
5
0
17
0
22
Martyna
4
0
16
0
20
Wiktoria
4
0
17
0
21
Julia M.
0
0
0
49
49
VIII
Maja
0
20
17
47
84
Oliwia
0
20
17
0
37
Julia N.
0
20
17
48
85
Julia B.
0
17
17
48
85
Ola M.
0
20
17
47
84
Ola K.
0
20
17
46
83
Sandra
0
20
17
47
84
Maska karnawałowa
W styczniu Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najciekawszą maskę karnawałową. Do organizatorów konkursu wpłynęły prace od 27 uczestników.
Komisja postanowiła przyznać tytuł laureata:
Kl. I-IV
Borysowi Jankojciowi,
Mai Jaworskiej
Amelii Nowak
Michałowi Marcinkowskiemu
Bartkowi Lisowi
Amelii Janulewicz
Kacprowi Matyjasiakowi
Kl. V-VIII
Kajowi Karólczakowi
Maciejowi Sobko
Ines Drożdż
Marcie Bierucie
Hani Dudek
Stanisławowi Piskorzowi
Nagrodę specjalną jury przyznało Maciejowi Sobko. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a dostarczone prace były ciekawe, oryginalne i niesztampowe. Gratulujemy pomysłowości.
Z wizytą w przeszłości
17.01.2019r. uczniów SP w Boninie odwiedziła Grupa Artystyczna Rekonstrukto. Dzieci z klas III-VI uczestniczyły w pokazie historycznym „Ku niepodległej”. Tematyka dotyczyła sposobów walki o wolność, honor i ojczyznę. Na początku uczniom została przypomniana historia Polski: powstania narodowe, okres Księstwa Warszawskiego i I wojna światowa. Przybliżona została także postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz rola legionów. Następnie nastąpiła II część pokazu. Dzieci mogły przymierzyć stroje z epoki, dotknąć replik broni używanych przez powstańców w I wojnie światowej. Na koniec każda z obecnych klas zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie. Niewątpliwie była to wesoła i żywa lekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak ciekawej prezentacji.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie