Konkurs plastyczny "Begegnung mit Osteuropa"
Regiony Polski
19 maja Szkoła Podstawowa w Boninie zamieniła się w regionalną mapę Polski. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu rodziców, uczniów i wychowawców, choć na chwilę mogliśmy przenieść się na Podhale i Kaszuby oraz „odwiedzić” Wielkopolskę i Małopolskę. Każda z klas przygotowała inscenizacje, przybliżające kulturę i obyczaje danego regionu. Wszystkim występom towarzyszyły pokazy regionalnych tańców i piosenek w wykonaniu uczniów. Oprócz tego można było skosztować charakterystycznych dla danego obszaru potraw. Na suto zastawionych stołach pojawiły się: oscypki, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, swojskie pieczone chleby, pyry z gzikiem, szneki z glancem, kaszubskie ruchanki z żurawiną, ryba po kaszubsku, słynne wadowickie kremówki, oraz krakowskie obwarzanki. Mogliśmy też zobaczyć klasyczne, szamotulskie stroje, piękne spódniczki z kaszubskim haftem, góralski taniec zbójnicki, chodzonego wielkopolskiego oraz klasycznego, małopolskiego krakowiaka. Temu wszystkiemu przyświecała muzyka. Mogliśmy nauczyć się kaszubskiego abecadła, usłyszeć utwór „Ona tańczy dla mnie” w wersji kaszubskiej oraz podhalańskie „W murowanej piwnicy”.
Występy uczniów zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, a zgromadzeni rodzice byli pełni podziwu. Ten dzień był dla nas wszystkich żywą lekcją geografii. Było nie tylko zabawnie, ale przede wszystkim pysznie!
Wiekanocne przygotowania
11 kwietnia całą klasą pojechaliśmy do muzeum w Koszalinie. Spotkanie mieliśmy umówione na godzinę 11, a na miejscu byliśmy już godzinę szybciej. Ze względu na wolny czas, zwiedziliśmy Sportową Dolinę, która znajduje się w pobliżu. Pogoda nie dopisała, ponieważ wiał silny i zimny wiatr. W tym samym czasie uczniowie klasy I odwiedzili siedzibę banku PKO BP, a klasa IIB uczestniczyła w zajęciach w koszalińskim muzeum.
Nasz wyjazd miał na celu przybliżyć nam tradycje zbliżającej się Wielkanocy. Głównym elementem warsztatów, było poznanie techniki tradycyjnego zdobienia pisanek metodą nakładania pszczelego wosku. Pani, która prowadziła zajęcia podzieliła nas na czteroosobowe grupy. Na jeden zespół przypadał jeden kominek z pszczelim woskiem. Prowadząca wytłumaczyła nam jaki sposób i technika zdobienia są najlepsze i w jaki sposób nakładać wosk, by nie zrobić sobie krzywdy. Każdy mógł użyć swojej wyobraźni odnośnie koloru i wzoru. Powstały przeróżne pisanki w różnych kolorach i wzorach! Żaden wzór się nie powtarzał. Każde jajko było indywidualną wizją autora, dzięki czemu było jedyne i niepowtarzalne.
Warsztaty były bardzo ciekawe. Myślę, że przydadzą nam się na całe życie. Z chęcią jeszcze raz poszłabym na takie warsztaty.
Martyna Okuniewicz, kl. V
Sukces młodej poetki
Uczennica klasy IVa Ines Drożdż otrzymała wyróżnienie w XXXIII Międzynarodowym Konkursie Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży organizowanym corocznie przez Gimnazjum nr 2 w Słupsku.Na konkurs nadesłano 8390 zestawów wierszy, opowiadań i prób dramatycznych z 508 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z całej Polski , Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy, Czech i Ukrainy. Prace były oceniane przez jury złożone z pisarzy, polonistów, literaturoznawców i dziennikarzy pod przewodnictwem poetki Wandy Chotomskiej. Ines otrzymała wyróżnienie w kategorii poezja za wiersz Gdy zostałam w domu sama. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pan Kleks i uczennice z Bonina
Jesienią ubiegłego roku uczniowie naszej szkoły przygotowywali prace na konkurs plastyczny na temat AKADEMII PANA KLEKSA organizowany przez Centrum Kultury 105 w Koszalinie w ramach 2 edycji Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej. Konkurs miał formułę ogólnopolską w związku z czym nadesłano prace z takich miast jak: Warszawa, Gdańsk, Polkowice, Biłgoraj, Nałęczów, Zawiercie, Lublin, Mysłowice, Pcim, Namysłów, Elbląg, Szczytno czy Krotoszyn. Spośród przysłanych 600 prac komisja konkursowa w marcu podczas filmowego festiwalu wybrała 27 zwycięskich prac, które posłużyły do stworzenia kart do gry pamięciowej MEMORY. Wszystkie zwycięskie prace otrzymały także darmowe wejściówki na seanse Kina Małego Widza. Z wielką radością przyjęliśmy informację, że wśród laureatów konkursu znalazły się nasze dwie uczennice: Marta Lubke z klasy IV oraz Weronika Laube z klasy V. Dziewczynkom serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia.
Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej
21 marca Gimnazjum w Manowie zorganizowało Festiwal Wiosny, któremu towarzyszył II Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej i Niemieckiej.
Naszą szkołę reprezentowały Marta Urbanowicz i Julia Gregorczyk z utworem Meghan Trainor „Me too” oraz Pola Węgrzyńska i Weronika Kosowiak z piosenką zespołu Galantis „No money”. Oba duety wypadły znakomicie zdobywając I i II miejsce w kategorii szkół podstawowych.
Uczennicom serdecznie gratulujemy!!!
Wiosna i wszystko gra...
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boninie w tym roku nieco inaczej obchodzili pierwszy dzień wiosny. Długo wyczekiwaną przez wszystkich porę roku przywitali klasowymi turniejami w gry planszowe. Zajęcia odbywały się w luźnej, zabawowej formule. Uczniowie mieli okazję zagrać w swoje ulubione planszówki i zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami. Ogromną popularnością cieszyły się gry: Scrable, UNO, Kolejka, 6 bierze!, Dobble, Super farmer, 5 sekund, Twister oraz warcaby. W akcję zaangażowali się uczniowie wszystkich klas oraz nauczyciele. Nawet wśród pierwszoklasistów widoczny był duch walki. Podczas rozgrywek we wszystkich klasach unosił się zapach słodkich naleśników, ciast, babeczek oraz placków, które wcześniej przygotowali rodzice.
Gry planszowe przede wszystkim uczą nas zasad fair play, zręczności i myślenia. Rozwijają wyobraźnię i uczą zaradności.
Rekolekcje Wielkopostne
W dniach 20-22.03. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. W tym roku spotkaniom przyświecało hasło „Dobry Panie, rozjaśnij ciemności mojego serca”. Trzydniowy cykl spotkań zakończyła uroczysta msza święta, która odbyła się w kościele w Kretominie. Księdzu proboszczowi – Andrzejowi Olejnikowi oraz ojcu rekolekcjoniście, księdzu Januszowi Lemańskiemu, składamy serdeczne „Bóg zapłać” za poświęcony nam czas i wygłoszone nauki.
Kołobrzeg- VII Rajd Zaślubin
Podczas rajdowych wędrówek nasi uczniowie odkrywali Kołobrzeg. Poszukiwali miejsc związanych z obroną Kołobrzegu oraz uroczystością Zaślubin z morzem. Mimo, że pogoda nie dopisała czekało na nas wiele atrakcji. Muzeum Oręża Polskiego zachwyciło, nie tylko chłopców, mnogością swoich zbiorów broni pochodzących z różnych okresów Państwa Polskiego. Największe wrażenie oczywiście zrobiła wystawa na świeżym powietrzu, gdzie z bliska mozna było obejrzeć czołgi i pojazdy bojowe. Wędrując po mieście odwiedziliśmy również średniowieczne zabytki: Bazylikę Mariacką, Ratusz czy Kamiennicę Schliffenów. Przy kołobrzeskim molo obejrzelismy rekonstrukcję historyczną wydarzeń z roku 1945, poczuliśmy się prawie jak na polu walk, gdzy na plaże wjechały czołgi, a wiatr rozwiewał dym. Było naprawdę ekscytująco. Z molo udaliśmy się do miejsca, gdzie każdy zwiedzający Kołobrzeg powinien trafić, czyli do Latarni Morskiej. Po drodze przeszliśmy obok Pomnika Zaślubin z Morzem. Wiecie, że jeśli sie pod nim przejdzie i pomyśli życzenie, to ono się na pewno spełni.
Zmarznięci, ale pełni wrażeń teraz już tylko czekamy na spełnienie naszych skrytych pragnień...
Dzień Św. Patryka
W piątek 17 marca 2017 r. w naszej szkole było zielono i wesoło, a to za sprawą Dnia Świętego Patryka - patrona Irlandii.
Już w czwartek grupa uczniów klasy szóstej rozwiesiła gazetki o św. Patryku i podała informację, że w piątek ubieramy się na zielono (kolor Irlandii), a kieszenie należy wypchać drobniakami, bo z samego rana będą czekać na wszystkich chętnych zielone słodkości.
Autorzy tego zamieszania( klasa szósta) dali z siebie wszystko, by w tym dniu można było poczuć irlandzki klimat w szkole.
Zaczęło się od kramiku z zielonymi smakołykami. Wszyscy przygotowani finansowo (ceny były naprawdę przystępne w stosunku do serwowanych porcji) mogli kupić babeczki z wymyślnymi zielonymi akcentami, ciasto szpinakowe lub zielone galaretki z dużą porcją bitej śmietany.
Następnie odbyły się warsztaty z podstaw tańca irlandzkiego. Wszystkie klasy okazały się bardzo muzykalne i każda zdołała podjąć próbę wspólnego występu przy dźwiękach irlandzkiej muzyki folkowej. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zwłaszcza klasy młodsze wykazały się dużą determinacją w dążeniu do wypełnienia postawionego przed nimi niełatwego zadania. Tego dnia irlandzkie rytmy rozbrzmiewały na wszystkich przerwach oddając niepowtarzalny klimat Zielonej Wyspy i wprawiając wszystkich w dobry nastrój.
Uczniowie klas młodszych również wzięli udział w poszukiwaniach zielonych koniczynek ukrytych na terenie szkoły. Wcielając w życie zasadę „nauka przez zabawę”, wszystkie obowiązkowo zawierały pytania dotyczące Irlandii, św. Patryka i związanych z nim legend. Uczniowie wspólnymi siłami doskonale poradzili sobie z odpowiedziami utrwalając tym samym podstawowe informacje dotyczące obchodzonego święta.
Przez cały dzień, skąpy z natury skrzat leprikon, hojnie obdarowywał wszystkich uczniów cukierkami. Na długiej przerwie mnóstwo Zielonych odpowiedziało na apel i zebrało się pod tablicą z gazetką o św. Patryku, by pozować do wspólnego, zielonego zdjęcia!
Kangur matematyczny
16 marca o godz. 9:00 w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur. Brało w nim udział 35 uczniów klas II-VI. Nasi uczniowie, przez 75 minut, dzielnie rozwiązywali zadania w kategoriach: Żaczek, Maluch i Beniamin. Głównym celem konkursu jest popularyzowanie matematyki wśród dzieci i młodzieży z całego świata. Co ważne, tego dnia, o tej samej porze uczniowie z niemalże wszystkich krajów rozwiązywali zadania o takim samym poziomie trudności.
Każdy uczestnik konkursu w nagrodę dostał brelok – układankę w postaci magicznego sześcianu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki!
Międzynarodowy (Ty) Dzień Języka Ojczystego
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Głównym celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę. O tak ważnym święcie nie mogli zapomnieć nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Z tej okazji, jeszcze przed feriami, pod opieką nauczycieli języka polskiego, zorganizowano Tydzień Języka Polskiego. Na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna, na której mogliśmy podziwiać uczniowską twórczość. Były to krótsze lub dłuższe rymowanki, które miały zachęcać użytkowników polszczyzny do pięknej i poprawnej wymowy, pozbawionej wulgaryzmów. Dużą uwagę przykuły także tzw. łamańce językowe. Uczniowie niemalże co przerwę czytali na głos skomplikowane połączenia wyrazowe, nieraz „łamiąc” sobie języki. To sprawiło dużo śmiechu, ale także pokazało piękno, wyjątkowość i oryginalność polszczyzny. Wtorek z kolei był dniem Wielkiej Ortograficznej Corridy, czyli walki z bykami. Uczniowie klas IV, V i VI sprawdzali swoją wiedzę z zakresu ortografii i interpunkcji. Szkolnym Mistrzem Ortografii została Eryka Mendyk – kl. VI, tytuł wicemistrza przypadł Julii Bierucie – kl. VI, na III miejscu uplasowała się Marta Bieruta – kl. VI. Wyróżnienia otrzymały Magdalena Parus – kl. V oraz Aleksandra Kudelska – kl. VI. W środę przez szkołę przeszedł korowód sławnych Polaków. Odwiedziły nas takie osobistości jak: Lech Wałęsa, Jan Matejko, Jan III Sobieski, Mikołaj Kopernik, Maria Curie-Skłodowska, Fryderyk Chopin, Mikołaj Kopernik oraz Wisława Szymborska. Uczniowie klas V i VI, wcielając się w wymienione postacie, zaprezentowali wspaniałe przedstawienie! Czwartek był dniem postaci bajkowych i lekturowych. Uczniowie przebrani za swoje ulubione postaci uczestniczyli w balu karnawałowym. Obchody (Tygo)Dnia Języka Ojczystego wieńczył uroczysty apel.
Działanie miało na celu pokazanie wszystkim, że nie taki język polski straszny jak go malują.
ALFIK Humanistyczny
14 grudnia 2016r. kilkoro uczniów klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Boninie przystąpiło do zimowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Humanistyczny. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa ma za zadanie promować talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomagać im kształtować ważne kompetencje osobiste. W tym roku patronat nad programem objęła Politechnika Wrocławska.
Nasi uczniowie z ogromnym skupieniem, przez 60 minut, rozwiązywali przysłane przez organizatorów testy. Sprawdzały one wiadomości na różnych płaszczyznach: czytania ze zrozumieniem, wiedzy z gramatyki, ortografii, literatury, poetyki oraz językoznawstwa. Trud i wysiłek, jaki został włożony w przygotowania do konkursu opłacił się. Uczniowie Szkoły w Boninie osiągnęli bardzo wysokie wyniki, nie tylko w skali województwa, ale i kraju. Szczególną uwagę należy zwrócić na wynik uczennicy kl. V Marty Urbanowicz, która w klasyfikacji krajowej osiągnęła najlepszy wynik spośród wszystkich uczestniczących w konkursie piątoklasistów. Natomiast uczennica kl. VI, Aleksandra Marczak, udzieliła prawie 82% poprawnych odpowiedzi. Pozwoliło to jej uplasować się na 74 miejscu w województwie zachodniopomorskim i 482 miejscu w kraju.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy tak wspaniałych wyników i trzymamy za was kciuki w zbliżającej się edycji wiosennej.
Rajd Nadmorski
4 lutego w sobotę kilkunastu uczniów z naszej szkoły wędrowało wraz z innymi turystami z Koszalina i okolic szlakiem nadmorskim. W tej cyklicznej imprezie organizowanej przez koszaliński oddział PTTK bierzemy udział co roku i za każdym razem inne widoki podziwiamy nad naszym polskim morzem.
W tym roku przed wyjściem niebo trochę nas postraszyło deszczem, ale gdy tylko ruszyliśmy na szlak, przestało padać. Szliśmy z Unieścia do Sarbinowa, a cała trasa wiodła plażą.
Po tegorocznych sztormach widzieliśmy olbrzymie zniszczenia; rozmyte wydmy ifalochrony, zabrane plaże, uszkodzenia konstrukcji promenad- miejmy nadzieję, że uda się je naprawić.
Dziesięciokilometrowa wędrówka skończyła się w szkole podstawowej w Sarbinowie, gdzie czekał na nas ciepły posiłek.
Następny rajd na powitanie wiosny.
Zabawy na lodzie
Dnia 3 lutego o godzinie 8:20 uczniowie klas IV, V i VI, a następnie I-III, odwiedzili koszalińskie lodowisko. Okazją tego wydarzenia było zakończenie semestru.
Kiedy dojechaliśmy i weszliśmy do środka ustawiliśmy się w kolejce po łyżwy. Po ich założeniu mogliśmy wejść na lód i zacząć jeździć. Lodowisko było duże i śliskie. Trudno było się nie wywrócić. Barierka, która je otaczała, chroniła nas przed upadkami. Już po kilku okrążeniach tafla przestała być gładka. Były na niej widoczne ślady naszej jazdy. Początkowo nasze ruchy były wolne, ale z czasem się rozpędzaliśmy, by w końcu uzyskać pożądaną prędkość. Ścigaliśmy się i bawiliśmy w berka. Większość z nas jeździła środkiem, ponieważ tam była najbardziej śliska część lodowiska – jeszcze przez nas „niezjeżdżona”. Po godzinnej jeździe, z obolałymi nogami, zeszliśmy z lodu. Aby się ogrzać kupiliśmy gorącą czekoladę, którą wypiliśmy ze smakiem. Następnie weszliśmy do niebieskiego autobusu i wróciliśmy do szkoły.
Bardzo nam się podobało. Długa jazda na łyżwach bardzo nas uszczęśliwiła i zarazem zmęczyła. Z chęcią pojechałybyśmy tam jeszcze raz.
M. Urbanowicz, J.Hawraniak, kl.V
Pełna miska dla schroniska
Jak co roku w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy, koców i wszelkich "ocieplaczy" dla zwierząt przebywających w koszalińskim schronisku. Zbiórka ma formułę konkursu.
Konkurs wygrała klasa II b. Uczniowie tej klasy przynieśli najwięcej karmy dla podopiecznych schroniska w Koszalinie. Puchar przechodni trafił na ręce gospodarza klasy.
A oto wyniki zbiórki:
klasa I -20,02k g
klasa II a - 8,910 kg
klasa IIb -25,395 kg i 8 koców
klasa IIIa -22,785 kg i 2 koce
klasa IIIb -13,880 kg i 5 koców, 3 poduszki
klasa IV -21,155 kg
klasa V - 8,5 kg
klasa VI -14,2 kg
Łącznie zawieźliśmy do schroniska ponad 130 kg karmy i 15 koców.
Dzień Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka
„Babcia i dziadek to nasze są skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby”- takie słowa rozbrzmiewały w bonińskiej podstawówce 27 stycznia 2017roku, kiedy to drugoklasiści zaprosili swoje Babcie i Dziadków na spotkanie z okazji ich święta. Były piosenki i wiersze, pięknie zatańczyły śnieżynki. Salwy śmiechu wzbudziła inscenizacja „ O babci, która nie lubiła zmywać naczyń” oraz występ kapeli rock- and- rollowej. Łzy wzruszenia popłynęły podczas życzeń składanych przez wnuczęta oraz przy wręczaniu samodzielnie wykonanych upominków. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem opuszczali mury szkoły ściskając za ręce wnuczęta, które liczyły jeszcze na parę wspólnych chwil z dziadkami. Niektórzy z nich przybyli naprawdę z daleka- z Białogardu, Szczecinka, Sławna.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
WOŚP
Kilkoro uczniów za Szkoły Podstawowej w Boninie, jak co roku aktywnie uczestniczy w zbiórce na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. I już w czwartek i piątek przed wielkim finałem XXV ORKIESTRY zbierane były pieniądze wśród uczniów. Wrzucały i dzieci i dorośli pracownicy szkoły. A efekty zbiórki wszyscy poznamy w niedzielę wieczorem, a właściwie jeszcze kilka dni później, kiedy Jurek Owsiak policzy, ile serca oddaliśmy tym, którzy potrzebują pomocy. Najważniejsze jest to, że w Boninie także umiemy pomagać.
Drugie życie baterii
Uczniowie klasy IIIb pod opieką pani Iwony Panfil wzięli udział w konkursie „ Drugie życie baterii” zorganizowanym na zlecenie firmy ENER SYS spółka z O.O.
Należało wykonać pracę plastyczną na temat postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami. Zdjęcia wykonanej pracy dostarczono do fundacji MINILO i poprzez internetowe głosowanie należalo zdecydować, która z nadesłanych prac zdobędzie I miejsce i cenne nagrody.
Udało się wygrać właśnie pracy wykonanej przez trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej w Boninie. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy na naszą pracę. Dzięki temu szkoła otrzymała wspaniałe nagrody, które posłużą do obserwacji i doświadczeń przyrodniczych.
Zmysłowa fizyka-Świat dźwięku
W dniu 17 stycznia 2017 roku uczniowie klasy III oraz VI mieli okazje uczestniczyć w lekcjach zmysłowej fizyki. Tym razem temat zajęć dotyczył dźwięku.
Nauczycielka opowiedziała nam czym jest dźwięk i jakie są jego źródła. Przedstawiła kilka instrumentów, które wykonała sama. Były to: dwie pary dzwonów, piszczałki urodzinowe i mini gitary. Po prezentacji pozwolono nam wypróbować każdy z tych przedmiotów. Bawiliśmy się naprawdę fantastycznie! Byliśmy słyszani w całej szkole, ponieważ zrobiliśmy wielki hałas!
Na kolejnej lekcji mieliśmy okazje przyjrzeć się bliżej afrykańskim bębnom. Instrumentów starczyło dla każdego i wszyscy mogliśmy spróbować gry na bębnach. Nauczyciel opowiedział o historii i użyciu tych przedmiotów. Później zagrał nam kilka afrykańskich rytmów, które bardzo dobrze zapamiętaliśmy i powtórzyliśmy. Bardzo nam sie podobało. Pod koniec spotkania nasz kolega zatańczył do jednej z przygrywanych przez animatora piosenek. Po jego występie zagraliśmy jeszcze w takt kilka rytmów i niestety zakończyliśmy naszą zabawę.
Spędzony czas był dla nas dużą atrakcją. Mogliśmy na żywo zetknąć się ze światem fizyki i muzyki. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzi nas ten pomysłowy nauczyciel.
Aleksandra Marczak, kl. VI
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie